دسته بندی پرسش ها
پرسش های کاربران
۱۴۰۲/۱۱/۱۴ - ۱۰:۲۵

با سلام و خسته نباشید برای آرتروز برای مادرم تزریق داخل مفصلی زانو نوشته اند. آیا درد دارد؟ بعد از تزریق راه می رود؟ آیا امکان حساسیت دارویی وجود دارد؟

دکتر محمد زهرایی

در مورد آرتروز زانو درمان‌های متعددی وجود دارد که یکی از آنها تزریق داخل مفصلی است . در قدیم مهمترین این تزریقات کورتون بود اما امرورزه در موارد شروع آرتروز از تزریق فاکتور رشد ( مثل PRP ) و در موارد شدید از تزریق ژل استفاده می‌شود . تزریقات درد چندانی ندارند و البته پس از تزریق بیمار می‌تواند راه برود اما بهتر است آنروز را استراحت نماید . امکان حساسیت بعید است اما احتمال ناچیزی از عفونت در مورد تزریق ژل وجود دارد . برای مطالعه جامع می‌توانید به بلاگ تزریقات داخل مفصلی در بخش مفاصل و اوستئوآرتریت از مجموعه ارتوپدی مراجعه فرمائید .

۱۴۰۳/۰۱/۲۸ - ۱۷:۱۲
۱۴۰۲/۱۱/۱۴ - ۱۰:۲۴

با سلام خدمت دکتر عزیز. خانمی 45 ساله هستم که زانو دردم در سرما بدتر می شود. زانو بند استفاده می کنم. سوالی که دارم این است که از چه سنی باید برای عمل زانو اقدام کرد و اینکه آیا زانو درد عصبی داریم؟

دکتر محمد زهرایی

تشدید درد در سرما یا حساسیت به سرما عمدتا به علت التهاب است که خود می‌تواند ناشی از شروع آرتروز و یا مشکلات روماتیسمی باشد . استفاده از زانوبند در موارد شدید و یا در مواردی که فرد ناچار به راه رفتن زیاد یا پله باشد و در موارد انحراف زانو مفید است . اما دلخواه ما این است که عضله چهارسر ران به قدری قوی باشد که بتواند حمایت کافی را ایجاد نماید . زانو درد فقط ناشی از عصبی شدن یا بیماری اعصاب و روان نداریم اما به هر حال وضعیت بد روحی تمام دردها را تشدید می‌کند .

۱۴۰۳/۰۱/۲۸ - ۱۷:۲۸
۱۴۰۲/۱۱/۱۴ - ۱۰:۲۲

طب گیاهی برای زانو درد واقعا اثر داره؟

دکتر محمد زهرایی

داروهای گیاهی در هر فردی ممکن است آثار متفاوتی داشته باشند . لیستی طولانی از موارد گیاهی مفید برای درد مفصلی داریم که همانطور که گفته شد ممکن است در هر فردی موثر یا غیر موثر باشند . فلفل ، زنجبیل ، دارچین ، میخک ، زردچوبه ، سنجد و هسته آن عمده اینها هستند البته زیاده‌روی در هیچ موردی صلاح نیست . به هر امروزه در مقابل امکانات جدیدتر کارایی موثرتری ندارند . معروف است که در قرن‌های 15 و 16 میلادی به علت شیوع زیاد روماتیسم در اروپا ، ادویه ( بخصوص موارد فوق ) که در مناطق گرمسیری بخصوص هند قابل به دست آوردن بودند هم قیمت طلا بودند ، اسپانیا و پرتقال شرق و غرب را بین خود تقسیم نموده بودند پس کریستف کلمب با مطرح کردن تئوری کروی بودن زمین پادشاه اسپانیا را مجاب کرد که کشتی در اختیارش بگذارد تا از غرب به هند برسد ، کلمب به آمریکا رسید و آمریکا را کشف کرد اما فکر کرد هند است و سرخپوستان را هندی نامید و هنوز به همان نام نامیده میشوند . بعدها آمریکو وسپوچی اشتباه کلمب را اصلاح کرد و نامش بر فاره جدید ماند .

۱۴۰۳/۰۱/۲۸ - ۱۷:۵۱
۱۴۰۲/۱۱/۱۴ - ۱۰:۲۰

زانو درد در بارداری دارم. 20 کیلو اضافه وزن در 8 ماه داشتم و دیگه از درد زانو نمیتونم راه برم. برای فرد باردار فیزیوتراپی انجام میشه؟

دکتر محمد زهرایی

بله ، در فرد باردار که محدودیت استفاده از دارو داریم بهترین راه حل فیزیوتراپی است .

۱۴۰۳/۰۱/۲۸ - ۱۷:۵۴
۱۴۰۲/۱۱/۱۴ - ۱۰:۱۹

آیا برای گردن درد پیش ارتوپد باید بروم ؟

دکتر محمد زهرایی

در مورد درد گردن برای درمان غیرجراحی می‌توانید به ارتوپد و یا جراح اعصاب مراجعه نمایید . در مواردی که جراحی لازم است بهید به جراح اعصاب مراجعه نمائید .

۱۴۰۳/۰۱/۲۸ - ۱۷:۵۶
۱۴۰۲/۱۱/۱۴ - ۱۰:۱۸

من بچه 6 ماهه دارم و تقریبا 2 ماه هست درد شانه دارم. فیزیوتراپی طب سوزنی انواع و اقسام امپول و قرص و خلاصه خیلی برای بهبودی تلاش کردم ولی فایده نداشته. چه کنم

۱۴۰۲/۱۱/۱۴ - ۱۰:۱۷

سلام شونه چپم از پشت کتف، درد زیادی داره که میزنه به بازوم. پماد ضد درد زدم ، قرص مسکن خوردم ولی درد دارم سه روز گرمشم کردم فایده نداشت. اصلا نمیتونم دستمو تکون بدم. چکار کنم؟

دکتر محمد زهرایی

در اولین مرحله بررسی و رسیدن به تشخیص درست مهم است . حتما MRI باید انجام شود و بر اساس آن برنامه‌ای برای درمان طرح شود ، اگر مشکل مهمی وجود نداشته باشد معمولا فیزیوتراپی و تزریق داخل شانه جوابگو است .

۱۴۰۳/۰۱/۲۸ - ۱۸:۰۲
۱۴۰۲/۱۱/۰۸ - ۱۰:۳۴

برای فیزیوتراپی کتف حرکاتی به من داده اند که در منزل انجام بشه ولی درد دارم. می ترسم بدتر شود

دکتر محمد زهرایی

با فیزیوتراپ مشورت بفرمائید ، اگر حرکات درد ایجاد می‌کند فعلا همان حرکت را انجام ندهید . البته اگر قبلا شانه را گرم کنید یا زیر دوش آب گرم یا در سونا حرکات را انجام دهید ، حرکات بهتر شده و افزایش جریان خون به ترمیم کمک می‌کند .

۱۴۰۳/۰۱/۲۸ - ۱۸:۱۲
۱۴۰۲/۱۱/۰۸ - ۱۰:۳۲

در فوتبال زانویم صدمه دیده چه ورزش هایی میتوانم در حال حاضر انجام دهم؟ شنا؟

دکتر محمد زهرایی

اگر درد زیادی ندارید شنا یا در آب راه رفتن خوب است . اما حتما بهتر است که MRI انجام شود .

۱۴۰۳/۰۱/۲۸ - ۱۸:۱۵
۱۴۰۲/۱۱/۰۸ - ۱۰:۳۱

آقای دکتر من زانوهای ضربدری دارم و الان قادر به انجام جراحی زانو نیستم آیا از انوبند استفاده کنم؟

دکتر محمد زهرایی

کاملا بستگی به سن شما و شدت انحراف زانو دارد و البته میزان علائم و سائیدگی کشکک یا زانو نیز مهم است . اگر انحراف زیاد است به هر حال اصلاح جراحی ارجح است اما اگر امکان‌پذیر نیست به هر ترتیبی که می‌توانید فشار بر زانو را کاهش دهید . اولا اگر وزن زیاد است آن را کم کنید ، معمولا زانو ضربدری همراه با صافی کف پا است و کفی طبی لازم است ، نقویت عضله چهارسر و بخصوص بخش واستوس مدیالیس ( در بخش عضلات و نرمش‌ها توضیح داده شده است ) لازم است و از نشستن دو زانو ، چهارزانو و سرزانو و ورزش‌های درگیرانه مثل فوتبال و کشتی و رزمی اجتتناب شود .

۱۴۰۳/۰۱/۲۸ - ۱۸:۳۰
صادقی ۱۴۰۲/۱۰/۲۴ - ۱۹:۵۱

علت بی حسی انگشتان پا چیست ؟

دکتر محمد زهرایی

با سلام سوال خیلی کلی می‌باشد اما چند الگوی مهم ارائه میشود اول از همه اینکه علت بی حسی این است که سیگنال حس توسط عصب به ناحیه حسی در مغز نمی‌رسد یک الگو بی‌حسی همراه گزگز و حس ناراحتی در اندام می‌باشد که بخصوص در نوروپاتی در اثر دیابت مشاهده می‌شود. در دیابت کنترل نشده قند بالای خون در عروق و اعصاب رسوب می‌کند و رسوب ان در اعصاب باعث اختلال کار عصب یعنی نوروپاتی و اختلال حس می‌شود . الگوی دیگر کمر درد شدید و تیر کشنده به پشت باسن و ران و زانو و ساق و بی‌حسی در سمت انگشت پنجم یا شست پا می‌باشد که به علت بیرون زدگی دیسک بین مهره‌ای در کمر و فشار به ریشه عصبی تشکیل دهنده عصب سیاتیک می‌باشد و در صورت شدت ممکن است مشکل حرکتی و افتادگی مچ پا ایجاد شود . الگوی دیگر کمر درد مزمن و بی‌حسی و بخصوص کم توانی در اندام‌های تحتانی متعاقب راه رفتن نسبتا طولانی است که معمولا پس از مدتی نشستن بهتر می‌شود و علت آن تنگی کانال نخاعی و فشار به تمام ریشه‌های عصب نخاعی است . بی‌حسی همراه با اختلال حرکت بدون درد ممکن است در بیماری M.S. وجود داشته باشد . ندرتا ممکن است در اثر فشار به عصب در اثر التهاب تاندونی در مچ پا، بی‌حسی در بخش‌هایی از کف پا یا کنار شست ایجاد شود .

۱۴۰۲/۱۰/۲۴ - ۲۰:۵۲
مه سامع ۱۴۰۲/۱۰/۲۴ - ۱۰:۲۴

بهترین مارک برای مفصل زانو برای فرد 65 ساله چیست؟

دکتر محمد زهرایی

برندهای زیادی وجود دارد ، طبق معمول اینگونه تکنولوژی‌ها برندهای آلمانی ، سوئیسی و آمریکایی حرف اول را می‌زنند ، اما عملا همه از یک الگوی ساخت و طراحی و نیز مواد مشابه استفتده میکنند . در واقع بیش از آنکه برند پروتز مهم باشد تکنیک جراحی و مهارت جراح و نیز کیفیت استخوان‌ها و عضلات بیمار در موفقیت عمل و طول عمر پروتز موثر است .

۱۴۰۲/۱۰/۲۴ - ۲۱:۰۹
۱۴۰۲/۱۰/۲۱ - ۱۹:۵۷

برای شکستگی مچ پا چند ماه گچ گرفتن لازم است؟

دکتر محمد زهرایی

البته با توجه به الگوهای متعدد و پیچیده شکستگی خیلی متغیر است در شکستگی‌های مچ پای اطفال ممکن است یک ماه هم کافی باشد یا تا دو ماه لازم شود . در بالغین در شکستگی قوزک خارجی یک ماه و نیم کافی است . در شکستگی های دو قوزکی ممکن است تا سه ماه گچ‌گیری لازم باشد . البته باید در نظر داشت که خیلی از شکستگی‌های مچ پا در بزرگسالان نیاز به جراحی دارند و ممکن است گچ‌گیری تا سه ماه لازم داشته باشند .

۱۴۰۲/۱۰/۲۴ - ۲۱:۰۲
۱۴۰۲/۱۰/۰۲ - ۲۳:۳۷

سلام دکتر جان من عمل تعویض مفصل زانو کردم پارسال الان زانوم موقع نشستن و پاشدن خیلی صدا میده ممکنه مفصل جدید شکسته باشه؟

دکتر محمد زهرایی

با سلام شکستن پروتز خیلی علائم بیشتری دارد و عملا راه رفتن را غیرممکن می‌کند اما معمولا این صداها به علت سائیدگی کشکک یه عدم حرکت مناسب آن است ، بهتر است به متخصص مراجعه شود و اغلب با کاهش التهاب و نیز تقویت عضلات قابل بهبود است .

۱۴۰۲/۱۰/۲۴ - ۲۱:۰۵
ناشناس ۱۴۰۲/۰۹/۲۲ - ۱۷:۵۲

من وزنم زیاده و دچار کمردرد شدم. آیا فیوتراپی میتونه کمکم کنه؟

دکتر آزادی

بله قطعا

۱۴۰۲/۰۹/۲۵ - ۱۲:۲۹